Tyto webové stránky používají soubory cookie, aby zajistily nejlepší možný zážitek při návštěvě webových stránek. Další informace najdeš v našich zásadách ochrany osobních údajů. Chceš-li souhlasit s používáním druhotných souborů cookie, klikni na tlačítko "Souhlasím"
OpustitSouhlasím
Postup při dopravní nehodě v zahraničí
Dopravní nehoda v zahraničí je stresující událost, která může cestujícího zaskočit. Je důležité vědět, jak v takové situaci postupovat, abyste minimalizovali škody a předešli dalším komplikacím. Tento článek vám poskytne ucelený návod, co dělat krok za krokem.
Co dělat bezprostředně po nehodě?
Nejdůležitější je zachovat klid a jednat s rozvahou. Bezprostředně po nehodě proveďte následující kroky:
Zabezpečte místo nehody: Zapněte výstražná světla, umístěte výstražný trojúhelník do dostatečné vzdálenosti a oblékněte si reflexní vestu. Dbejte na svou bezpečnost a bezpečnost ostatních účastníků provozu.
Poskytněte první pomoc: Pokud je někdo zraněn, neprodleně poskytněte první pomoc a zavolejte záchrannou službu (v EU jednotné číslo 112).
Zdokumentujte nehodu: Důkladně si poznamenejte veškeré detaily nehody. Pořiďte fotografie místa nehody, poškozených vozidel a identifikačních údajů ostatních účastníků. Zaznamenejte si jména, adresy, telefonní čísla a čísla pojištění všech zúčastněných.
Jak postupovat s ostatními účastníky nehody?
Po zajištění základních kroků je nutné se dohodnout s ostatními účastníky nehody na dalším postupu:
Vyměňte si informace: S ostatními účastníky si vyměňte kontaktní údaje, údaje o vozidlech a pojištění.
Vyplňte Evropský záznam o dopravní nehodě: Tento formulář slouží k zaznamenání průběhu nehody a usnadňuje komunikaci s pojišťovnami. Mějte ho vždy u sebe.
Zavolejte policii: V některých případech je nutné přivolat policii. Jedná se o situace, kdy dojde ke zranění osob, škoda na vozidlech je značná, nelze se s ostatními účastníky dohodnout na viníkovi nebo existuje podezření na spáchání trestného činu (např. řízení pod vlivem alkoholu). V některých zemích je přivolání policie povinné i u menších nehod.
Kdy volat policii?
Při zranění osob
Při velké materiální škodě
Při neshodě s ostatními účastníky
Při podezření na alkohol či drogy u řidiče
V zemích, kde je to povinné i u menších nehod
Komunikace s pojišťovnou
Po nehodě je důležité co nejdříve kontaktovat svou pojišťovnu a nahlásit pojistnou událost. Mějte připravené veškeré dokumenty týkající se nehody, včetně Evropského záznamu o dopravní nehodě a případného policejního protokolu.
Důležité dokumenty pro pojišťovnu:
Evropský záznam o dopravní nehodě
Policejní protokol (pokud byl sepsán)
Fotografie z místa nehody
Kontaktní údaje účastníků nehody
Doklady o pojištění
Asistenční služby
Většina pojišťoven nabízí asistenční služby, které vám mohou v případě nehody v zahraničí poskytnout cennou pomoc. Tyto služby zahrnují například odtah vozidla, zajištění ubytování, právní pomoc nebo tlumočení.
Co mohou asistenční služby zajistit?
Odtah vozidla
Ubytování
Právní pomoc
Tlumočení
Náhradní vozidlo
Shrnutí a klíčové body
Zachovejte klid a jednejte s rozvahou.
Zabezpečte místo nehody a poskytněte první pomoc.
Důkladně zdokumentujte nehodu.
Vyměňte si informace s ostatními účastníky a vyplňte Evropský záznam o dopravní nehodě.
V případě potřeby zavolejte policii.
Kontaktujte svou pojišťovnu a nahlaste pojistnou událost.
Využijte asistenční služby své pojišťovny.
Dodržováním těchto rad minimalizujete stres a usnadníte si řešení nepříjemné situace, kterou dopravní nehoda v zahraničí bezpochyby je. Nezapomeňte si před cestou do zahraničí sjednat kvalitní cestovní pojištění s dostatečným krytím.